Koło komputerowe

training-3207841_640

Poniedziałek, 29.06.2020

BEZPIECZNE WAKACJE

Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa.

Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których będziemy brać udział. Niektórzy spotykają się z przyjaciółmi i wspólnie świetnie się bawią, inni wybierają się na rodzinne wyjazdy. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną, zachęcającą do wyjścia pogodę. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa.
Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

1)Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
2)Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
3)Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
4)Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
5)Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
6)Nie rozmawiaj z obcymi.
7)Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
8)Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
9)Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
10)Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
11)Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
12)Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
13)Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
14)Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
15)W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
16)Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
17)Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
18)Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
19)Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
20)Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
21)Nie rozpalaj ogniska w lesie.
22)Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
23)Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
24)Przestrzegaj zasad higieny i procedur związanych z ryzykiem zarażenia się koronawirusem.

Aby lepiej zapamiętać zasady bezpieczeństwa, na koniec przedstawiam kilka z nich w bardziej humorystyczny sposób:

1)Numer 112 znamy i w razie potrzeby go wybieramy.
2)Jeśli kogoś nie znamy, na pewno z nim nie rozmawiamy.
3)Gdy na plaży przebywamy, od mamy się nie oddalamy.
4)W górach po szlaku chodzimy, wtedy nie zbłądzimy.
5)Gdy na słońcu przebywamy, czapkę lub kapelusz zakładamy.
6)Ręce dokładnie myjemy, mydło i woda dla wirusa przeszkoda.

Poniedziałek, 01.06.2020

Wszystkiego najlepszego w Dniu Dziecka, dużo uśmiechu i radości, szczęścia, zdrowia, spełnienia marzeń.

Od kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Historia i zwyczaje święta.

Międzynarodowy Dzień Dziecka – jest świętem obchodzonym niemal na całym świecie. Dzień został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, we Francji i Włoszech – 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Król, w Japonii – 5 maja, w Turcji – 23 kwietnia, Paragwaju – 16 sierpnia. Odmienny jest też sposób obchodzenia tego dnia, na co wpływ ma różnorodna tradycja, obyczajowość i historia wynikająca z danego kręgu kulturowego.
W Polsce tradycyjnie w Dzień Dziecka rodzice obdarowują swoje pociechy mniejszymi bądź większymi upominkami, w wielu miastach w całej Polsce przygotowywane są wyjątkowe atrakcje dla dzieci a w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych. W Dzień Dziecka w Polsce obraduje także Sejm Dzieci i Młodzieży. Jest to akcja propagująca od 1994 r. parlamentaryzm wśród młodzieży. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka.
We Francji i Włoszech Międzynarodowy Dzień Dziecka przypada w Święto Trzech Króli. Wynika to z faktu, iż Dzień Dziecka łączony jest tam z Dniem Rodziny. 6 stycznia uznaje się bowiem za dzień, kiedy to dzieci nie tylko otrzymują od rodziców podarunki, lecz także ciasto z „wróżbą” i koronę króla lub królowej.
Obchody Dnia Dziecka bardzo ciekawie wyglądają w Japonii. Podobno według tamtejszej tradycji uroczystość ta wywodzi się ze święta chłopców zwanego Tango-no Sekku, które świętuje się 5 maja. W gestii rodziców tego dnia leży przygotowanie latawców w kształcie karpia z papieru bądź tkaniny, które następnie wywiesza się na masztach przed domem. By dziewczynki nie czuły się pominięte, w Japonii świętowany jest także ich dzień, który datuje się na 3 marca. Festiwal Lalek lub Festiwal Dziewcząt, jak nazywa się to święto, związany jest z modlitwami za zdrowie i szczęście dziewczynek, a do zwyczajów, jakie wiążą się z tą datą, należy układanie papierowych lalek przyodzianych w tradycyjne, japońskie stroje.
Obchody Dnia Dziecka na świecie mogą być bezpośrednio związane ze świętem narodowym danego kraju, czego najlepszym przykładem jest Turcja, gdzie Dzień Dziecka jest jednocześnie Świętem Niepodległości i upamiętnia otwarcie tureckiego zebrania w 1920 roku w czasie walki Turcji o niepodległość. 23 kwietnia w Turcji, podobnie jak 1 czerwca w Polsce, dzieci zasiadają w parlamencie.
Połączenie obchodów Dnia Dziecka z istotną datą w historii danego kraju widoczne jest także w przypadku Paragwaju. 16 sierpnia, na który przypadają uroczystości związane ze świętem najmłodszych obywateli, jest także rocznicą bitwy o Acosta Nu z 1869 roku, jednej z bitew wojny paragwajskiej. Data istotna i niezwykle wymowna, bowiem właśnie wtedy zginęło wiele maleńkich istnień, a w ciągu całej wojny śmierć poniosło kilkadziesiąt tysięcy dzieci.
Nie ulega wątpliwości, że Dzień Dziecka, który dziś obchodzimy w Polsce, jest niezwykle ważnym i potrzebnym świętem a jego obchody co roku kojarzone są z czasem szczęścia i zabawy, nie tylko wśród najmłodszych.
Źródło: www.wikipedia.org.pl, www.historia.org.pl, www.radiozet.pl

JAK WY OBCHODZICIE SWOJE ŚWIĘTO? Napiszcie kilka zdań wykorzystując dostępne edytory tekstu lub narysujcie w Paincie.

Czwartek, 30.04.2020

W maju obchodzimy kilka świąt ważnych dla nas. Zapoznaj się z nimi.

Środa, 15.04.2020

Scratch to edukacyjny język obiektowy, stworzony do nauki programowania dla dzieci. Pozwala na tworzenie interaktywnych historii, animacji, muzyki oraz gier. Programowanie odbywa się za pomocą ,,puzzli”, które można łączyć i układać w wybranej przez siebie kolejności. W ten sposób tworzony jest kod przypisany określonemu obiektowi, który za jego pomocą wykonuje określone czynności.
Korzystanie ze Scratch jest bezpłatne. Daje możliwość poziomowania trudności. Od bardzo prostych poleceń do złożonych aplikacji. Ilość zadań jest nieograniczona. Sam możesz wymyślać i rozwiązywać różne zadania. To Ty decydujesz czy chcesz zrobić prostą aplikację, grę, czy coś zupełnie innego. Rozpocznij naukę programowania, dziel się swoimi projektami.

Poniedziałek, 06.04.2020

  • Zbliżają się Święta Wielkanocne. Możecie czas wolny w domu spedzić rysując w MS Paint kilka symboli, motywów wielkanocnych. Film pokaże Wam, jak to zrobić.

Wtorek 31.03.2020

Dzisiejsza propozycja dla Was. Zapoznajcie się z poradnikiem dla początkujących graczy World of Tanks.

  • W lutym 2013 roku liczba zarejestrowanych graczy przekroczyła 50 milionów[13]. Gra została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa w kategorii „największej liczby graczy zalogowanych jednocześnie na jednym serwerze gry MMO” (21 stycznia 2013 na jednym z serwerów rosyjskich zalogowanych było 190 541 graczy). Wcześniejszy rekord również należał do tej gry – 23 stycznia 2011 na serwerze było 91 311 osób[14].

Piątek 27.03.2020

  • Zajęcia komputerowe.
    Dzisiejsza propozycja dla Was. Zapoznajcie się z poradnikiem dla początkujących graczy FORTNITE.
https://youtu.be/B8zsroc_eyE
Przejdź do treści